top of page

Aktualności

16/11/18

Analiza Ankiet

Bardzo dziękujemy

za wypełnienie ankiet dotyczących przedszkolnego jadłospisu.

Dbanie o prawidłowe żywienie naszych podopiecznych jest zadaniem, które staramy się wykonać jak najlepiej i wierzymy, że współpraca z Państwem pozwoli nam na dalsze doskonalenie naszej pracy.

Zachęcamy do dalszej współpracy, przesyłania nam swoich opinii, sugestii i propozycji dań.

 

 

Spośród 130 wydanych ankiet zwrócono 35.

 

Dokonaliście Państwo analizy jadłospisu pod kątem potraw, które według opinii Waszych dzieci są najsmaczniejsze oraz tych, które według opinii Państwa nie powinny znaleźć się w przedszkolnym menu.

 

Potrawy w kolejności od najlepiej ocenianych według ilości głosów :

naleśniki (12), zupa pomidorowa (9), pulpety/klopsy w sosie z kaszą/ziemniakami (7), makarony (6), mięso z ziemniakami/kaszą (6), zupy (w tym najczęściej rosół i zupa ogórkowa) (6), budyń/kasza/manna (4), makaron ze szpinakiem (4), makaron z truskawkami (3), makaron z twarogiem i pomidorami (3), ciasto (3).

 

Znalazły się także pojedyncze pozytywne oceny dla makaronu z łososiem, spaghetti, śniadaniowych kanapek, owoców, warzyw, kotletów jajecznych, placków z jabłkami i ryżowo-bananowych, ryb, kotletów schabowych oraz wędlin własnego wyrobu.

 

Bardzo cenne dla naszej dalszej pracy są także oceny potraw, które według Państwa nie powinny znaleźć się w naszym menu:

sos pieczarkowy(4), makaron z truskawkami (2), makaron z twarogiem i pomidorami (2),makaron ze szpinakiem (2), kapusta kiszona (1), naleśniki (1), budyń/kasza manna (1), zupa pomidorowa (1), makaron z łososiem (1).

 

Spośród 35 zwróconych ankiet w 19 z nich Rodzice nie widzą potrzeby zmian w naszym menu.

Średnia ocena jadłospisu wśród tych ankiet wynosi 9,4 (12 ankiet – 10, 4 ankiety – 9, 3 ankiety – 8).

Z pozostałych 16 ankiet, w których rodzice zakomunikowali potrzebę zmian oraz swoje propozycje średnia ocena wynosi 5,9 (1 ankieta – 9, 5 ankiet – 8, 1 ankieta – 7, 2 ankiety – 6, 5 ankiet – 5).

 

Ogólna średnia ocena jadłospisu wynikająca ze wszystkich zwróconych ankiet wynosi 7,8.

Wśród ankiet, w których Rodzice zaproponowali zmiany znajdują się różne opinie wynikające najprawdopodobniej z domowych przyzwyczajeń i upodobań dzieci. Dokładamy wszelkich starań, aby WSZYSTKIE dzieci w naszym przedszkolu zjadły posiłek zapewniający im minimum kaloryczne, stosowne do ich wieku.

Dla przypomnienia: średnia norma kaloryczna na dzień w naszym przedszkolu wynikająca z podziału na dzieci 3-letnie oraz 4/6-letnie to 978 kcal (jest to 75% całodziennej racji pokarmowej).  W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, że jesteśmy placówką z dietą ogólną i zobowiązani jesteśmy do stosowania przepisów prawa i zaleceń instytucji, którym podlegamy.

Stawka żywieniowa na wszystkie posiłki to 5zł50gr dziennie.

Oczywistym jest więc, że dbając o dobro i zdrowie naszych podopiecznych nie możemy pozwolić sobie na przekraczanie norm.

Pragniemy zapewnić, że zapoznaliśmy się ze wszystkimi opiniami i sugestiami Rodziców i w miarę naszych możliwości uwzględnimy je podczas dalszej pracy.

 

W związku z wybranymi opiniami chcielibyśmy podkreślić, że:

-herbaty, kompoty i napoje, które podajemy dzieciom są przygotowywane na miejscu w związku, z tym nie zawierają cukru (w wyjątkowych sytuacjach używamy miodu),

-śniadaniową wędlinę, pastę warzywną, pastę mięsną, a także ciasta również przygotowujemy na miejscu, co daje pewność zdrowych, świeżych składników i brak substancji niedozwolonych,

-suszone owoce, które podajemy dzieciom są bez dodatku dwutlenku siarki,  co wielokrotnie podwyższa ich cenę,

-zaleca się, aby świeże owoce lub warzywa były elementem każdego posiłku,

-biorąc pod uwagę ziemniaki oraz różne rodzaje kasz, które podajemy naszym podopiecznym można stwierdzić, że wszystkie są wartościowe i powinny gościć  w jadłospisie, dlatego ziemniaki, jako element dania, serwowane są minimum jeden do dwóch razy w tygodniu. Są również dodatkiem do niemal każdej zupy.

Dla porównania kasza gryczana w pojedynku z ziemniakami wygrywa pod względem wartości odżywczych, ilości witamin i minerałów.

Ziemniaki przodują głównie ze względu na walory smakowe i sympatię dzieci.

W 100 gramach ziemniaków dostarczamy 76kcal w tym 2 gramy białka, 0,1 g tłuszczu, 17 g węglowodanów, 2,2 g błonnika pokarmowego, serwując 100g kasy gryczanej dostarczamy 346 kcal w tym 11,7 g białka, 2,7g tłuszczu, 74,9 wędglowodanów i 5,9 błonnika pokarmowego (ugotowana kasza z tłuszczem roślinnym dostarcza 136 kcal).

Kasza jęczmienna dostarcza 122kcal (2,1 błonnika pokarmowego), kasza jaglana 99kcal (0,9g błonnika pokarmowego), biały ryż (98 kcal, 0,7g błonnika pokarmowego), ryż brązowy (129 kcal, 3,5g błonnika pokarmowego), dwujajeczny makaron 378 kcal (2,6 błonnika pokarmowego).

Ziemniaki są dobrym źródłem witaminy C, a także B1, B3 i B6, oraz kwasu foliowego. Są bogate w potas przy niskiej zawartości sodu ale posiadają niemal dwukrotnie wyższy indeks glikemiczny niż dla przykładu kasza gryczana.

Różne rodzaje kasz, ryż oraz makaron są cennymi produktami, które według naszej opinii oraz wiedzy powinny naprzemiennie znajdować się w codziennej diecie. Tylko urozmaicona dieta pozwoli na dostarczenie niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników mineralnych. Zróżnicowana dieta, to taka, w której nie brakuje miejsca ani na ziemniaki, ani na kaszę, dlatego w naszej kuchni stawiamy na różnorodność.

-staramy się, aby raz w tygodniu (raz na dwa tygodnie) śniadanie przygotowane było w formie ”szwedzkiego stołu” dając dzieciom możliwość do własnoręcznego komponowania kanapek,

-wśród dzieci młodszych wachlarz spożywanych owoców, czy warzyw jest bardzo mały, dlatego stawiamy na rozwijanie i kształtowanie nawyków żywieniowych od początku ich przedszkolnej drogi podając bukiety warzyw lub mix owoców w kawałkach dając dzieciom możliwość wyboru, a także wspierając kształtowanie się umiejętności prawidłowego żucia,

- potrawy jednogarnkowe według naszych obserwacji są chętnie jedzone przez dzieci, a ich postać jest przez nas w miarę możliwości dostosowywana do poszczególnych upodobań (tj. w miarę możliwości – podanie osobno np. makaronu i sosu).

- woda do picia, dostępna w salach jest podawana na życzenie.

 

Dziękujemy!

Liczymy na dalszą współpracę

Drodzy Rodzice!
Kierując się dobrem naszych dzieci i przepisami zawartymi w
Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach,
do którego przepisów zobowiązani jesteśmy się stosować,
prosimy o nie przynoszenie do przedszkola żadnych słodkich poczęstunków.
Produkty spożywcze, które zawierają środki spulchniające, konserwanty, duże ilości soli lub inne substancje dodatkowe są niedozwolone w żywieniu dzieci.
Zdrowym urodzinowym poczęstunkiem mogą być
świeże i suszone owoce oraz warzywa (niekandyzowane i bez zawartości dwutlenku siarki),
a także soczki, dżemy, musy owocowe i przetwory bez zawartości konserwantów i cukrów.
Dziękujemy !
bottom of page